Mało kto zdaje sobie sprawę, że znane od starożytności praktyki feng shui zawierają w sobie przepis na udane życie w spokoju i harmonii. Dom to miejsce, w którym dobre samopoczucie jest najważniejsze, dlatego warto wprowadzić parę zasad, dzięki, którym będziesz z radością wracać do harmonijnego mieszkania.

Pozbądź się tego, co zbędne!

Najpierw spójrz na wnętrze swojego domu krytycznym okiem i postaraj się usunąć z niego chaos. Wszystko powinno mieć swoje stałe i użyteczne miejsce, a to, co zbędne należy wyrzucić. Często ludzie zostawiają rzeczy, “bo kiedyś mogą się przydać” albo co gorsza, zamiast wyrzucić zepsuty telewizor kupują nowy łudząc się,
że kiedyś naprawią stary. Podstawową zasadą feng shui jest naprawa lub wyrzucenie zepsutych sprzętów.
W ten sposób zmniejsza się ryzyko zrobienia z przyjemnego zakątka graciarni, na której sprzątanie trzeba będzie stracić mnóstwo czasu i energii. Poza tym rzeczy zepsute wprowadzają do życia negatywną energię (kapiący kran może być powodem nerwicy, a przedmioty przypominające o zamkniętych etapach życia wywoływać przygnębienie).
Podstawowym pytaniem, które powinno towarzyszyć przy pozbywaniu się rzeczy, to “Czy w ciągu pół roku używałem/am danego przedmiotu?”, jeżeli to element dekoracyjny, zapytaj siebie, jaką wartość ma dla Ciebie. Żadną? To nie ma co zastanawiać: trzeba zrobić miejsce dla rzeczy, które wywołają w Tobie pozytywne uczucia!
Zasady pozbywania się zbędnych ubrań są analogiczne do usuwania niepotrzebnych przedmiotów. Jednak
o wiele trudniejsze, w wykonaniu, ponieważ ubrania mają teoretycznie bardziej praktyczny wymiar niż zepsuty telewizor czy kilka bibelotów po babci. Któż nie trzyma w szafie ubrań, które przeznaczył na ciuchy robocze czy piżamę? Któż nie czeka aż schudnie/przytyje do spódnicy czy spodni? Należy głośno powiedzieć, że ubrań, które leżą w szafie dłużej niż pół roku bez opuszczania jej (z wyjątkiem sezonowych nad użytecznością których powinniśmy zastanowić się w porze ich przydatności), raczej nigdy już nie założysz. Segregując ubrania możesz zrobić coś dobrego, oddając zbędne a w dobrym stanie na zbiórki dla potrzebujących, którzy na pewno ucieszą się z otrzymanych darów.

Wykreuj przestrzeń sprzyjającą relaksowi

Po sprzątaniu warto wypocząć – na to również jest metoda wg zasad feng shui. Ważne, żeby meble wypoczynkowe takie jak sofy, fotele czy kanapy przylegały do ścian plecami. W ten sposób osiągniesz poczucie komfortu i bezpieczeństwa (ściana za plecami zapewnia poczucia stabilności). Przestrzeń przed Tobą powinna być pusta (jeżeli wiesz, że sprawi Ci to przyjemność, możesz położyć na podłodze mały stylowy dywan, a przed sobą niewielki stolik). Im mniej rzeczy przed Tobą, tym większy wypoczynek dla oczu i mózgu. Miejsca wypoczynkowe powinny mieć stonowane kolory, które ukoją Twój umysł.
Ważnym aspektem życia powinno być wietrzenie mieszkania poprzez otwieranie na parę minut okna lub drzwi balkonowych. W ten sposób można najszybciej pozbyć się drobnoustrojów, pyłów oraz mieszaniny zapachów, które zebrały się w mieszkaniu oraz zapobiegać zawilgotnieniu.
Feng shui to przede wszystkim sztuka życia w przyjaznym dla siebie środowisku, dlatego należy zadbać o to, żeby przestrzeń w której żyjemy przynosiła Ci dobre samopoczucie.