Wszystko sprowadza się do lokatora

Każdy, kto miał do dyspozycji wolny lokal, z którego aktualnie nie zamierzał korzystać, stanął przed dylematem: czy zająć się wynajmem samodzielnie, czy oddać swoją nieruchomość pod opiekę profesjonalistów.

Pomimo łatwości dostępu do Internetu a tym samym możliwością szybkiej i niekosztownej reklamy lokalu, może się okazać, że przyciąganie lokatorów jest nazbyt angażujące. Szczególnie, gdy właściciel nieruchomości zamieszkuje daleko od nieruchomości, na której chciałby zarabiać lub prowadzi aktywne życie.Dlatego, jeśli chcesz zarabiać na niezamieszkanym lokalu, warto przekazać sprawę profesjonalistom. Po podjęciu tej decyzji pojawia się jednak kolejny dylemat – którą usługę najlepiej wybrać? Pośrednictwo nieruchomości czy zarządzaniem najmem?

Pośrednicy zajmują się reklamą lokalu, przedstawieniem oferty potencjalnym zainteresowanym oraz przygotowaniem i sfinalizowaniem umowy najmu. Po uściśnięciu dłoni na znak jej zawarcia, ich rola się kończy, a dalsza współpraca z lokatorami leży po stronie właścicieli nieruchomości. Jeżeli wynajmujesz jedno mieszkanie, a lokator ma niewielkie oczekiwania i sprawia wrażenie, jakby go nie było, wystarczy Ci klasyczne pośrednictwo nieruchomości. Weterani rynku najmu znają jednak przynajmniej dwie podstawowe prawdy:
1) nieruchomości to doskonały obszar inwestycji, a dobrze obsługiwane są niemal pozbawionym ryzyka źródłem zarobku.
2) lokatorzy są bardzo różni. Żeby móc cieszyć się zyskami, bez martwienia się o ewentualną niesubordynację lokatora, warto skorzystać z usługi zarządzania najmem.

Opiekunowie (bo tak nazywają się specjaliści zarządzania najmem) robią wszystko to, co agenci nieruchomości, a ponadto pomagają w przygotowaniu lokalu pod wynajem, przeprowadzają rekrutację odpowiednich lokatorów, sporządzają korzystną umowę, zrealizują w imieniu właścicieli wszystkie formalności. Gdy mieszkanie zostanie wynajęte – czuwają nad tym, żeby współpraca z najemcą układała się jak najlepiej oraz – jeśli pojawi się taka potrzeba – interweniują w imieniu właściciela mieszkania.

Osoby, które nadal nie mają jasności czy lepiej wybrać pośrednika, czy zarządcę nieruchomości powinny poznać cele tych dwóch specjalizacji. Zadaniem pośrednika nieruchomości jest skuteczny wynajem, to kim jest
i jakim lokatorem będzie najemca jest w tym wypadku kwestią drugorzędną. Zarządcy nieruchomości skupiają się zarówno na zysku z wynajmu, jak i na jakości współpracy z najmującym, którego obsługą będą zajmować się po podpisaniu umowy. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Ci tę zawiłość polskiego rynku najmu nieruchomości i że teraz dokonasz świadomego wyboru czy samodzielnie zająć się obsługą swojej nieruchomości, czy też wybrać którąś z dostępnych usług.