Mieszkasz w fabryce?

Coraz częściej nieruchomości, które należały wcześniej do fabryk, przystosowywane są do celów użytkowych, w tym mieszkaniowych.
Tak zwane lofty cechują ceglane ściany, duża przestronność i surowy klimat.

Ale nie trzeba przecież mieszkać w dawnej fabryce, by urządzić się w stylu loftowym. Wystarczy tylko, że lokal będzie spełniał pewne kryteria.
Cechy rozpoznawcze stylu loftowego to: surowość (wrażenie niewykończenia), duża przestrzeń, wysokie sufity (możliwość zamontowania antresoli – dwupoziomowości), wyposażenie nawiązujące do fabryk i magazynów (np. palety). Ale właściwie najważniejsze
i jednocześnie najprostsze do uzyskania jest oświetlenie, które powinno mieć w sobie odrobinę ekstrawagancji.

Gra świateł

Najtańsze i najłatwiejsze do zdobycia są ledowe łańcuchy świetlne, które można kupić między innymi w IKEI. Takie łańcuchy nie są drogie w użytku, a jeśli wybierzesz różnorodne kolory – wprowadzisz do mieszkania pozytywną energię.
Niektórzy zamiennie z łańcuchami świetlnymi stosują lampki choinkowe. Takie rozwiązanie sprawdza się zaskakująco dobrze, ale tylko wtedy, gdy najważniejsze nie jest dobre oświetlenie, a ciekawa dekoracja.
Z lampek choinkowych łatwiej niż z ledowych łańcuchów ułożyć napisy (drobniejsze żarówki), co może być ciekawym urozmaiceniem wystroju mieszkania. Doskonałe do loftowego wnętrza będą wisząca lampy
z betonowymi kloszami, które nie wymagają specjalnych żarówek. Dzięki temu można dobrać nie tylko moc żarówki, ale również jej rodzaj. Takie lampy można kupić w Internecie. Cena za sztukę to od 250 do 300 złotych.
Przy doborze żarówek do niestandardowego klosza warto zastanowić się nad kolorowymi lub tymi o niestandardowej budowie i zawartości. Kolorowe kupimy w sklepach tematycznych, a te o niestandardowej budowie są zazwyczaj dziełami współczesnych twórców. Jeśli zależy Ci na takim oświetleniu – poszukaj stron artystów szklarzy w Internecie.

Dla fanów kolorów i dużych rozmiarów odpowiednim rozwiązaniem będą neony, które rozświetlą pomieszczenia oraz nadadzą im klimatyczny wygląd. Neonów jest wiele i są stosunkowo łatwo dostępne. Można poszukać gotowych wzorów, jak również zlecić wykonanie swojego modelu. Cena neonu zależy przede wszystkim od jego wykonania i rozmiaru. Te wykonane na zamówienie są droższe, ale jednocześnie najczęściej lepsze jakościowo.

Pisząc o niestandardowym oświetleniu nie sposób zapomnieć o świetlnych dodatkach, których jest naprawdę wiele. Któż z nas nie marzył o posiadaniu obrotowej dyskotekowej kuli albo gwiazdozbioru na suficie? Wybór jest przeogromny, a końcowy efekt da satysfakcję nawet najbardziej wybrednym lokatorom.