Dłuższy wyjazd za granicę, spadek czy darowizna – każde z tych wydarzeń może sprawić, że stajesz się posiadaczem mieszkania z którego nie masz zamiaru w najbliższym czasie korzystać. Możesz zostawić je puste, sprzedać albo wynająć. Z tych trzech opcji, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem, który jest gwarancją stałego przychodu oraz możliwością zamieszkania, gdy będziesz potrzebować dachu nad głową dla siebie lub członków rodziny.
Gdy uporasz się ze sprawami urzędowymi, odświeżeniem lokalu i sformułowaniem ogłoszenia, przyjdzie Ci stawić czoła wyzwaniu, jakim jest wybranie odpowiedniego najemcy.
Z pozoru wydaje się, że to nic prostszego – znaleźć kogoś, kto będzie terminowo płacił i nie sprawi, że wynajęte mieszkanie będzie wyglądało jak pobojowisko.Warto jednak zwrócić uwagę na pewne sytuacje i zachowania, które mogą być zapowiedzią lokatorów z piekła rodem

Postaraj się ocenić zamiary

Zanim powierzysz komuś mieszkanie, dobrze poznać zamiary osoby, która chce wynająć od Ciebie nieruchomość oraz jej przeszłość z właścicielami poprzednich miejsc jej zamieszkania. Jeżeli ktoś mówi, że był zmuszony do częstej zmiany lokalu, trzeba dowiedzieć się dlaczego. Być może osoba z którą mamy do czynienia nie ma czystych zamiarów.

Określ zdolność finansową

Zanim podpiszecie umowę, dowiedz się, czy potencjalny najemca będzie miał pieniądze na opłaty. Zatrważająco często mieszkań szukają osoby, które są w trudnej sytuacji życiowej i nie mają środków na pokrycie kosztów wynajmu. Jakkolwiek opowiedziana przez potencjalnego lokatora historia nie byłaby ujmująca, a optymizm i zapewnienia, że znajdzie środki na pokrycie opłat nie byłyby wielkie, należy pamiętać, że najemca bez środków życia łączy się ze zwiększonym ryzykiem nieterminowych opłat lub braku opłaty.

A co ze zwierzakami?

Gdy wynajmujecie umeblowane mieszkanie powinniście omówić z potencjalnymi lokatorami zniszczenia, jakie mogą wyrządzić ich pupile. Warto zbadać podejście właścicieli zwierzątek do tematu. Ludziom, którzy uważają, że ich mruczek nie ma w zwyczaju ostrzenia pazurów na meblach czy ścianach a biegający po mieszkaniu królik nie przegryza kabli, lepiej nie powierzać mieszkania.
W przypadku posiadania przez lokatorów zwierząt, dobrze rozważyć podniesienie kaucji ze względu na większe ryzyko zniszczeń. Podobnie sytuacja ma się w sytuacji, kiedy nieruchomością interesuje się rodzina z dzieckiem.

Ustal długość trwania umowy

Proponując umowę rezerwacyjną, dajesz potencjalnym lokatorom znak, że jesteś zainteresowany dłuższą współpracą oraz badasz ich gotowość do wynajmu mieszkania. Często podczas poszukiwań lokatorów można spotkać osoby niezdecydowane lub takie, które w ogóle nie są zainteresowane najmem, ale odpowiedź w tej sprawie dadzą dopiero po dłuższej zwłoce.

Wraz z podpisaniem umowy rezerwacyjnej powinniście ustalić kwotę i termin wpłaty opłaty rezerwacyjnej, która będzie zabezpieczeniem finansowym oraz dowodem, że lokator chce naprawdę zamieszkać w proponowanym mieszkaniu.

Zastosuj metody laboratoryjne

Podczas spotkań z lokatorami warto zwracać uwagę na ich zachowanie. Jeżeli jest taka możliwość dobrze, żeby w okazywaniu mieszkania uczestniczyły dwie osoby – jedna w roli rozmówcy i oprowadzającego, druga w roli obserwatora. To metoda zaczerpnięta z badań nauk społecznych, która pozwala na dokładniejszą obserwację zjawisk zachodzących w relacjach międzyludzkich.

Obawiasz się, że Twój wybór może być niewłaściwy? Przemyśl zatrudnienie specjalistów, którzy pomogą Ci w przygotowaniu mieszkania do wynajmu oraz przeprowadzą rozmowy rekrutacyjne, a pod Twoją nieobecność będą troszczyć się o Twoje interesy.

Zobacz też: Samodzielny najem, pośrednictwo najmu czy zarządzanie najmem? Co wybrać?